Wiele osób, chcąc odmienić wygląd swojej posesji, eksperymentują z zaaranżowaniem znajdującej się na jej terenie zieleni. Co posadzić przy chodniku do domu? Jak zagospodarować ten obszar, by trasa wiodąca przez ogród czy alejki od bramki do domu wyglądały pięknie?
Co posadzić przy chodniku do domu? Poznaj użyteczne wskazówki
Zanim przejdziemy do właściwej części tekstu z konkretnymi propozycjami, stanowiącymi odpowiedź na pytanie co posadzić przy chodniku przy domu, najpierw przedstawimy kilka na ten temat cennych wskazówek:
- Kolorowy dywan i łączenie gatunków – obsadzając obszar przy chodniku, można dowolnie łączyć ze sobą przeróżne rośliny – np. kwitnące o różnych porach roku. W nowoczesnych budynkach najczęściej stawia się na rośliny posadzone w szpalerze, czyli jednorzędowo. W domach tradycyjnych lub stylizowanych na zabytkowe doskonale sprawdzą się ciekawie i pozornie nieuporządkowane zestawienia.
- Gatunki, które zniosą deptanie – nie da się ukryć, że rośliny sadzone przy chodniku, mogą być regularnie deptane. Dlatego właśnie warto szukać gatunków, które przetrwają taką w nie ingerencję. Eksperci wymieniają, że odporne na to rośliny, to m.in. rumian karpacki, rozchodnik i gęsiówka.
- Gatunki, które nie gubią liści na zimę – by nie trzeba było sprzątać, gdy rośliny gubią liście, najlepiej sięgnąć po rośliny zimnozielone, czyli niezrzucające liści na zimę. Są to m.in. bukszpan i ostrokrzew. Wadą tych gatunków jest konieczność okrycia ich na zimę.
- Rośliny niskie – gatunki, które posadzimy przy chodniku, nie powinny być zbyt wysokie i okazałe. Najlepsze będą niskie – doskonałym wyborem są rośliny płożące.
- Gatunki pięknie pachnące – poza walorami estetycznymi i wyborem gatunków niskich, które nie przesłonią widoku na chodnik, warto postawić na rośliny pięknie pachnące – np. lawendę lub rezedę wonną.
Co posadzić przy chodniku do domu? Przegląd gatunków roślin
Każda osoba ze stolicy Małopolski lub najbliższych jej okolic, która szuka roślin i krzewów ozdobnych w Krakowie, zapraszamy do odwiedzenia Ogrodu Niemczewskich w Zielonkach. Oferujemy gatunki, które doskonale sprawdzą się do posadzenia przy chodniku do domu. Są to m.in. dwa płożące gatunki:
- Jałowiec płożący Glauca – gatunek ten wymaga słonecznego stanowiska oraz suchego lub umiarkowanie wilgotnego podłoża. Pędy tej rośliny dorastają do 0,2-0,3 metra wysokości. Po kilku latach hodowania utworzą piękne, zwarte kobierce, przylegające do gruntu. Jałowiec Glauca jest odporny na mróz i łatwy w pielęgnacji. Można nim obsadzić murki, skarpy lub płaskie powierzchnie – np. przy chodniku do domu – ale także potraktować ten gatunek jako kolorystyczny akcent w kompozycji z innymi gatunkami krzewów i kwiatów.
- Jałowiec płożący Blue Forest – ten gęsty, płożący krzew ma srebrzysto-niebieskie gałązki, które zimą nabierają fioletowego odcienia. Idealne dla niego stanowisko jest słoneczne, nie ma wysokich wymagań, jeśli chodzi o rodzaj gleby i poziom jej wilgotności. Doskonale nadaje się jako roślina okrywowa, ale nie tylko – jałowcem płożącym można także obsadzić ogrody skalne, skarpy i murki lub hodować je w pojemnikach – osobno lub jako element większej, wielogatunkowej kompozycji.
Co jeszcze można posadzić przy chodniku do domu? Więcej roślin doniczkowych, bylin i iglaków czeka w podkrakowskim Ogrodzie Niemczewskich. Na miejscu zapewniamy fachowe doradztwo i rzetelne podpowiedzi, jak sadzić, pielęgnować i nawozić dany gatunek – zarówno w ogrodzie, jak i w domu.