Kwiaty do sypialni to doskonały pomysł na urozmaicenie tej przestrzeni żywymi, pięknie wyglądającymi roślinami. Na jakie gatunki postawić w tym pomieszczeniu? Czego unikać? Przeczytaj nasz krótki poradnik.
Jakie kwiaty do sypialni wybrać?
Jakie powinny być kwiaty do sypialni? Przede wszystkim warto dopasować gatunki do tego, jaki poziom nasłonecznienia panuje w tym pokoju: do cienistej sypialni wybrać rośliny cieniolubne, a do słonecznej i mocno nagrzewającej się w ciągu dnia takie, dla których idealnym stanowiskiem jest słoneczny parapet okna. Inna, istotna kwestia to zaplanowanie miejsca lub miejsc, gdzie chcemy trzymać kwiaty. Warto wybrać takie obszary pokoju, do których jest utrudniony dostęp (np. dla dzieci czy zwierząt) – dobre dla nich miejsca to wysoki parapet, miejsce na szafce lub półce, wiszący kwietnik.
Jeśli chodzi o liczbę roślin, to dopasowuje się ją do metrażu sypialni – im większa, tym więcej można w niej hodować gatunków (aczkolwiek zachowując przy tym zdrowy rozsądek). Do sypialni lepiej sprawdzają się gatunki, które nie rozrastają się do dużych rozmiarów, płożące czy z kolcami – takie będą dobre, ale do innego pomieszczenia w mieszkaniu – mianowicie salonu lub na balkon czy taras. Ostatnia kwestia w zagadnieniu, jakie kwiaty do sypialni wybrać, to zapach – niewskazane są intensywnie pachnące (wręcz duszące), bo utrudniają zasypianie.
Popularnym rozwiązaniem, stosowanym w sypialniach, jest sięgnięcie po gatunki roślin, które wytwarzają w nocy tlen. Zalicza się do nich wiele kaktusów i sukulentów (np. aloes), a także inne gatunki, np. skrzydłokwiat. Poza wytwarzaniem tlenu rośliny te pochłaniają wiele szkodliwych substancji, takich jak czad, formaldehyd czy benzen. Odpowiedni dobór roślin i kwiatów do sypialni zaowocuje zatem nie tylko pięknym i zielonym wnętrzem, ale także czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem.
Jakie kwiaty do sypialni? Przegląd popularnych gatunków
Jakie kwiaty do sypialni wybrać? Jeśli chodzi o konkretne nazwy i gatunki, to często sięga się po:
- skrzydłokwiat – funkcjonuje także pod nazwą skrzydłolist. Gatunek ten najlepiej rośnie na stanowisku z rozproszonym światłem lub w półcieniu, a idealna gleba jest lekko wilgotna, ale nie mokra. W dużej, przestronnej sypialni sprawdzi się odmiana skrzydłokwiat Wallisa, osiągająca do 180 cm wysokości, a do małej, przytulnej miniaturowy skrzydłokwiat kwiecisty, rosnący do ok 30 cm.
- monstera – ten gatunek jest bardzo popularny nie tylko w sypialni, ale także w innych pomieszczeniach. Małe gatunki monstery, które nie rozrastają do ogromnych rozmiarów, to m.in. miniaturowa monstera a
- starzec Rowleya – obok monstery inną, niezwykle modną rośliną jest starzec Rowleya. Gatunek ten jest bardzo oryginalny za sprawą kuleczek, o których Anglicy mówią string of pearls, czyli sznur pereł. Idealne stanowisko dla tej rośliny jest jasne i słoneczne, a podlewanie oszczędne (lepiej go przesuszyć niż przelać). Starzec Rowleya najlepiej wygląda w formie zwisającej, dlatego można go zamocować w sypialni na wiszącym kwietniku.
- palmy – nasz ranking kwiatów do sypialni zamykają palmy. Popularne gatunki palm to m.in. chamedora czyli palma koralowa, palma areka, palma livistona i daktylowiec kanaryjski. Duże ilości rozproszonego światła i odpowiednie podłoże (w sprzedaży są specjalne podłoża do palm) to idealne stanowisko do ich uprawy.
Kwiaty doniczkowe z podkrakowskiego Ogrodu Niemczewskich idealne do sypialni
Zapraszamy do wizyty w Ogrodzie Niemczewskich, w których znajduje się wiele oryginalnych i popularnych gatunków kwiatów doniczkowych – Kraków, a konkretniej Zielonki, znajdujące się nieopodal stolicy Małopolski, to adres naszego centrum ogrodniczego. Godziny otwarcia to 9:00-19:00 od poniedziałku do piątku, a także 8:00-16:00 w soboty.