Jeszcze przed sadzeniem nowych roślin w ogródku powinniśmy zapoznać się z ich preferencjami, co do podlewania, nasłonecznienia i, oczywiście, odczynu pH gleby. Jednak niektóre kwiaty mają wyjątkowe wymagania. W Polsce większość gleb posiada odczyn zasadowy bądź obojętny, ale jeśli odpowiednio zakwasimy glebę będziemy mogli spokojnie posadzić również rośliny kwasolubne, takie jak wrzosy.
Jak zbadać pH gleby?
Jeśli chcemy dowiedzieć się, jaki odczyn ma ziemia w naszym ogrodzie, możemy zrobić dwie rzeczy. Pierwszą jest obserwacja roślin, które u nas rosną. Na lekko kwaśnym podłożu będą rosnąć osty, dzika róża, łopian, ptasie ziele czy rdest ptasi. W przypadku ziemi o odczynie kwaśnym powinny to być skrzypy, babki i wrzosy. Natomiast koniczyny i pokrzywy pojawiają się tam, gdzie ziemia ma odczyn zasadowy. Taka obserwacja jednak nie daje nam 100% pewności co do pH gleby. Znacznie dokładniejszym sposobem będzie pomiar ziemi za pomocą specjalnego urządzenia – kwasomierza. Tylko pomiar wykonany w taki sposób pozwoli nam dokładnie określić pH gleby w naszym ogrodzie. Kiedy już znamy odczyn ziemi możemy następnie ustalić, jakie zabiegi stosować w celu uzyskania pożądanego przez nas pH. Odczyn można zbadać również w specjalistycznych laboratoriach, ale tak dokładne dane nie jest potrzebne w przydomowych ogródkach.
Czym zakwasić ziemię?
Zakwaszanie ziemi nie jest niczym trudnym, lecz wymaga od nas regularności. Ziemia, którą sztucznie zakwasimy, będzie powoli powracać do swojego pierwotnego pH. Jak zakwasić ziemię ogrodową i utrzymać jej nowy poziom pH?
- dodanie do ziemi torfu kwaśnego – najprostszym sposobem jest zmieszanie naszej ziemi z torfem kwaśnym w proporcjach 1:1. Jeśli ziemia ogrodowa jest bardzo zwarta należy dodać również odrobinę piasku, aby nieco ją rozluźnić i tym samym zwiększyć jej przepuszczalność. Do takiej mieszanki można dodać również igliwia lub trociny z drzew iglastych, dzięki czemu kwaśny odczyn ziemi dłużej się utrzyma.
- ściółkowanie zakwaszające – poziom pH można zmienić również dzięki zastosowaniu ściółki zakwaszającej, do której znakomicie nadają się: kora, igliwie, trociny roślin iglastych oraz kwaśny kompost. Można również dodać granit czy kwarc. Ściółkowanie jest także doskonałym sposobem na utrzymanie kwaśnego odczynu gleby.
- zakwaszające nawozy – dobrym sposobem jest także zastosowanie nawozu zakwaszającego, takiego jak siarczan amonu. Nie wolno jednak z nim przesadzić, inaczej zabije wszystkie rośliny. Można zastosować również nawozy do roślin kwasolubnych, takich jak borówki, iglaki czy nawozy jesienne do wrzosów. Nawozy nie tylko doskonale zakwaszają ziemię, ale dostarczają jej liczne składniki odżywcze, które wpłyną pozytywnie na wzrost ogrodowych kwiatów.
- domowe sposoby – istnieją także domowe sposoby, jak na przykład podlewanie kwiatów wodą z cytryną, ale ich skuteczność nie jest w żaden sposób potwierdzona.