Jesień w ogrodzie czy na balkonie może być piękna, wystarczy zdecydować się na kupno wrzosów. Sprawdzą się zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na parapecie. Jak się nimi opiekować? Kiedy je należy przycinać? Czy można uratować uschnięty wrzos?
Wrzosy w ogrodzie i w domu
Wrzosy to rośliny, które pachną i kwitną wyjątkowo pięknie jesienią, kiedy inne tracą liście i szykują się powoli do „snu zimowego”. Warto się na nie zdecydować, gdy nie chcemy rezygnować z kwiatów podczas najbardziej szarych i nieciekawych dni w roku. Wrzosy prezentują się szczególnie interesująco w większych skupiskach. W ogrodzie warto wydzielić więcej miejsca na kilkanaście bylin, które posadzi się obok siebie. Wrzosy sprawdzą się również jako dekoracje w domu mieszkalnym. Można je trzymać na balkonie i tarasie lub w budynku, ale należy liczyć się z tym, że ich żywotność w domowych warunkach będzie nieco krótsza niż w przypadku roślin posadzonych w ogrodzie. Można jednak liczyć nawet na kilka tygodni pięknego kwiatostanu.
Wymagania uprawowe
Wszystkie wrzosy, zarówno te posadzone w gruncie w ogrodzie, jak i te w doniczkach mają dokładnie takie same wymagania uprawowe.
- Wrzosy nie przepadają za bezpośrednim światłem słonecznym, dlatego powinno się je lekko osłonić przed słońcem, lub ustawić w takim miejscu, aby miały kontakt wyłącznie ze światłem rozproszonym.
- Roślina ta nie lubi być również narażona na ciepłe i suche powietrze. Podczas sezonu grzewczego nie należy trzymać ich w pobliżu grzejników.
- Istotny jest również wybór ziemi. Wrzosy najlepiej radzą sobie w kwaśnym i dobrze przepuszczalnym podłożu. Jeśli planujemy posadzić je w doniczce najlepiej kupić odpowiednio kwaśną ziemię i zaopatrzyć się również w odżywkę do wrzosów.
- Jak je podlewać? Wrzosy powinno się podlewać dość często, codziennie bądź co dwa dni. Należy pilnować, by nie przesuszyć gleby. Ale nie można również przesadzać z ilością wody. Zbyt obfite podlewanie może uszkodzić korzenie bylin, co doprowadzi do obumarcia wrzosów. Regularnie powinno się również stosować niewielkie ilości nawozu do roślin lubiących kwaśne gleby.
- Jeśli zaś chodzi o przesadzanie wrzosów – należy to zrobić w połowie sierpnia.
- Wrzosy należy również regularnie przycinać. Sprawia to, że w kolejnym roku rośliny rozrastają się bardziej, dzięki czemu otrzymamy większy kwiatostan, który będzie zdobić nasz ogród czy balkon. Zabieg ten powinien być wykonywany na wiosnę. Wrzosy w doniczkach powinny przetrwać około dwóch lat, choć wszystko zależy od warunków. Wrzos w doniczce po przekwitnięciu powinien być schowany w chłodnym miejscu, zaleca się nawet wkopanie go do ziemi w ogrodzie, o ile jest taka możliwość. Dodatkowo powinno się przysypać ziemię igliwiem, aby mieć pewność, że chłodna temperatura nie zaszkodzi jego korzeniom. Należy również dbać o to, aby utrzymywała się odpowiednia wilgotność gruntu, by roślina nie uschła. Gdy jednak do tego dojdzie, czy można uratować wrzos?
Uschnięty wrzos – jak go uratować?
Dlaczego wrzos usycha? Roślina ta wymaga częstego podlewania, gdy o tym zapomnimy i doprowadzimy do przesuszenia podłoża wrzos może uschnąć. Czy istnieje szansa na uratowanie takiego wrzosu? Jak uratować uschnięty wrzos? Taką roślinę należy pozbawić uschniętych gałęzi, a następnie obserwować, co się z nią dzieje. Jeśli pojawią się nowe pędy – wrzos można uratować, należy jednak pilnować podlewania i odżywiać go nawozem.