Uprawa ekologiczna to wbrew pozorom nic trudnego – wystarczy poznać kilka reguł i się do nich stosować, aby cieszyć się zdrowszymi plonami oraz piękną trawą i kwiatami.
Piękny ekologiczny ogród to marzenie miłośników natury. Wielu osobom jednak wydaje się, że stworzenie i utrzymanie takiego miejsca w dobrej formie nie jest wcale łatwe i dlatego nie decyduje się nawet spróbować. Przed stworzeniem takiego ogrodu wystarczy poznać jednak kilka podstawowych zasad i ściśle się do nich stosować, a stworzymy wyjątkowe miejsce, które jest przyjazne przyrodzie. Uprawa ekologiczna pozwala również uzyskać o wiele zdrowsze i smaczniejsze warzywa i owoce.
Ekologia w ogrodzie
Ekologia to nie chwilowa moda, a styl życia. W ekologicznej uprawie chodzi nie tylko o to, aby zastępować chemiczne nawozy i środki ochrony roślin preparatami z naturalnymi składnikami oraz wybierać ziemię pozbawioną podejrzanych dodatków. Ekologia polega również na zrozumieniu natury. Ogród to niewielki ekosystem, który tworzą rośliny, gleba, ale i zwierzęta – ograniczenie szkodliwych preparatów zawierających chemię sprawia, że nie ingerujemy za bardzo w ten świat i tym samym umożliwiamy mu zachowanie równowagi.
Odpowiedni dobór roślin
Jeszcze przed rozpoczęciem prac nad ekologicznym ogrodem, należy przyjrzeć się działce i zastanowić się, jakie wybrać rośliny. Należy wybrać gatunki, które sprawdzą się w danym miejscu – rośliny niedostosowane odpowiednio do danego środowiska nie będą rosły prawidłowo. Bardzo częstymi błędami popełnianymi przez amatorów ogrodnictwa są:
- sadzenie roślin, które preferują wilgotne gleby na podłożach suchych;
- sadzenie roślin, które preferują stanowiska suche na terenach podmokłych;
- nieumiejętny dobór roślin w przypadku gleby kwaśnej;
- sadzenie różnych gatunków krzewów iglastych na glebach z wapniem.
Aby utrzymać rośliny w niesprzyjających dla nich warunkach, należy stosować wiele chemicznych preparatów (między innymi zmieniających odczyn gleby) czy środków ochrony roślin i dużych ilości wody. Właśnie z tego powodu odpowiedni dobór roślin jest taki ważny – odpowiednio dopasowane gatunki znakomicie poradzą sobie w ekologicznym ogrodzie i nie będą wymagały żadnych dodatkowych zabiegów ani środków chemicznych.
Ziemia i nawozy do upraw ekologicznych
Aby rośliny, zarówno warzywa, jak i kwiaty oraz trawa, rosły prawidłowo, potrzebują gleby bogatej w składniki pokarmowe, a następnie nawozu pełnego pierwiastków. Należy zatem wybierać ziemię oraz nawozy BIO do upraw ekologicznych. Naturalne ziemie i nawozy składają się ze sporej ilości materii organicznej i dzięki temu przyczyniają się do powstawania próchnicy, poprawiają strukturę gleby, uaktywniają procesy glebowe oraz wyrównują bilans wodny. Warto zauważyć, że naturalnego nawozu nie można „przedawkować” co oznacza, że nadmierne stosowanie nie zaszkodzi ani glebie, ani roślinom, w odróżnieniu od nawozów chemicznych.
Jakie nawozy organiczne stosować? Najlepiej wybrać: gotowe nawozy BIO, obornik koński lub bydlęcy, może być suszony lub granulowany. Stosuje się także gnojówkę, pomiot ptasi, trociny, korę czy węgiel brunatny. Dobrym wyborem jest również kompost czy biohumus.
Zwalczanie chwastów bez chemii
Najbardziej ekologiczną metodą pozbywania się chwastów jest pielenie, czyli metoda mechaniczna polegająca na ręcznym wyrywaniu. Czynność ta powinna być wykonywana regularnie – wtedy, kiedy chwasty są niewielkie i słabo zakorzenione. Kiedy się zbyt rozrosną mogą zacząć się rozmnażać i wtedy może być ich za dużo na zwykłe pielenie. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie ściółki – folii syntetycznej bądź włókniny lub materiałów organicznych, takich jak skoszona trawa, kora, trociny czy pocięta słoma. Warto zauważyć, że ściółkowania poprawia również warunki termiczne gleby oraz skutecznie zapobiega jej przesuszeniu.