Czym różnią się między sobą nawozy sztuczne i naturalne? Czy mają takie samo zastosowanie? Czy można ich używać jednocześnie? Wyjaśniamy, jakie są zalety poszczególnych rozwiązań i podpowiadamy, w jakich sytuacjach je stosować.
Nawozy – dlaczego należy je stosować?
Każdego roku rośliny pobierają z gleby, w której się znajdują, składniki pokarmowe – są one potrzebne im do wzrostu i rozwoju liści, kwiatów, owoców i łodyg. Na łąkach i w lasach, kiedy rośliny obumierają, ulegają rozkładowi i tym sposobem pobrane składniki wracają z powrotem do gleby. Jednak w ogrodzie jest to niemożliwe, ponieważ warzywa i owoce są przez nas zbierane, a kwiaty ścinane do wazonu lub usuwane, kiedy zaatakują je choroby czy szkodniki. Właśnie tym sposobem powstaje deficyt substancji odżywczych i nowe rośliny potrzebują czegoś, co pozwoli je uzupełnić, czyli nawozów sztucznych i naturalnych. Ponadto wiele osób również bardzo intensywnie eksploatuje glebę w swoim ogrodzie – sadzi rośliny gęsto czy uprawia kilka pokoleń warzyw w tym samym sezonie. To kolejne powody, przez które gleba nie jest w stanie wyżywić wszystkich roślin i staje się coraz mniej zasobna. Wtedy konieczne staje się nawożenie. Tylko tak można uzupełnić braki składników pokarmowych, ale i poprawić strukturę gleby.
Najważniejsze składniki nawozów
Wszelkie rośliny potrzebują składników pokarmowych, które dzieli się na mikro- oraz makroelementy. Te drugie są zużywane w ogromnych ilościach. Do najważniejszych makroelementów zalicza się azot (wpływa na wzrost i wielkość plonu), fosfor (umożliwia prawidłową fotosyntezę), potas (wspomaga gospodarkę wodną roślin). Ważną rolę pełni także magnez, wapń i siarka, a także cynk, żelazo, chlor, miedź, bor i molibden. Rośliny potrzebują wielu różnych składników do wzrostu i wydawania owoców, jakie nawozy najlepiej sprawdzą się w przydomowym ogródku lub na działce?
Nawozy naturalne
Nawozy naturalne zaleca się stosować przede wszystkim w przypadku niewielkich i amatorskich upraw. Do najbardziej popularnych nawozów naturalnych zalicza się kompost, który jest wytwarzany z odpadów roślinnych. Znakomicie wzbogaca glebę w próchnicę i zwiększa jej pojemność wodną oraz powietrzną, dzięki czemu i poprawia się rozwój i wzrost roślin. Nie sposób jednak w niewielkim ogrodzie czy na balkonie założyć pryzmę kompostową – tym samym należy kupić nawóz naturalny.
Rodzaje nawozów naturalnych
Decydując się na nawóz naturalny można zakupić obornik (suszony lub granulowany) bądź biohumus. Tego rodzaju rozwiązania uzupełniają braki składników mineralnych w glebie, a także poprawiają strukturę gleby i wzbogacają ją o mikroflorę. Co ważne, ryzyko przenawożenia w ich przypadku jest niewielkie. Nawozy naturalne mają jednak pewne wady – na efekty ich działania należy nieco poczekać (najpierw musi dojść do mineralizacji związków organicznych). Jednak dany nawóz organiczny może nie posiadać w składzie wszystkich niezbędnych związków – w tym wypadku należy je uzupełnić w inny sposób. Warto zauważyć, że nawozy naturalne mogą być znacznie droższe od sztucznych – gdy zapotrzebowanie na nawozy jest duże, najlepiej zaopatrzyć się w sztuczne.
Nawozy sztuczne
Mineralne nawozy (sztuczne) zawierają wiele składników pokarmowych, które rośliny łatwo przyswajają. Efekty takich nawozów są szybkie, ale łatwo przesadzić z nawożeniem w ich przypadku, dlatego należy używać ich ostrożnie i nie przekraczać zalecanych dawek. Ich nadmiar ma szkodliwe działanie na glebę oraz rośliny.
Rodzaje nawozów sztucznych
Wyróżnia się mineralne nawozy jedno- i wieloskładnikowe. Te pierwsze umożliwiają dopasować konkretną dawkę do potrzeb roślin i uzupełnić brakujące składniki. To zwykle nawozy azotowe, potasowe, fosforowe czy magnezowe. Z ich pomocą można również zakwasić lub odkwasić glebę. Aby je stosować należy jednak wiedzieć, jakie rośliny mają zapotrzebowanie na dany składnik. Takie nawozy stosuje się więc w rolnictwie, a amatorom zaleca się wybranie nawozów wieloskładnikowych, które składają się z różnych elementów niezbędnych roślinom. Mogą mieć one postać proszku, granulatu lub płynu (przed podaniem ich roślinie zwykle należy je wymieszać z wodą). Wśród takich nawozów istnieją także produkty wolnodziałające, które uwalniają składniki przez długi czas. Takie nawozy można stosować raz na kilka miesięcy.
Specjaliści mają różne zdania na temat tego, jakie nawozy powinno się stosować. Nawozy sztuczne pozwalają sporo zaoszczędzić w przypadku dużego zapotrzebowania, łatwo jednak z nimi przesadzić, ale nawozy naturalne nie zawierają wszystkich niezbędnych roślinom składników. Wielu ekspertów poleca stosować je razem, w celu dostarczenia glebie wszelkich potrzebnych elementów. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ilością nawozów sztucznych, co może mieć negatywny wpływ na rośliny.