Jakie byliny na skalniak wybrać do tej przestrzeni, by dobrze rosły i pięknie wyglądały? Przedstawiamy niezawodne propozycje 3 gatunków, a także kilka wskazówek, jakie cechy powinny posiadać rośliny na skalniak.
Jakie powinny być rośliny na skalniak?
Skalniak, czyli zbudowany ze skał, ziemi i kamieni ogród, pełni przede wszystkim dekoracyjną rolę. Nasadza się w nim różnego rodzaju rośliny ozdobne oraz byliny.
Kształtów i rodzajów tego ogrodu jest mnóstwo – może przybrać formę np. części nasypu lub kamiennego wąwozu, być konstrukcją przy skarpie lub murku, a także płaskim ogrodem w formie kamiennej ścieżki. Jakie rośliny na skalniak wybrać i czym się kierować podczas zakupu?
Rośliny na skalniak powinny być:
- dopasowane pod kątem nasłonecznienia – w zależności od tego, gdzie ulokowany jest nasz skalniak, miejsce to może być mocno i intensywnie lub krótko nasłonecznione. Pod tym kątem wybiera się rośliny na skalniak: światłolubne lub cieniolubne,
- nie mieć dużych, pobierających wodę i rzucających cień sąsiadów – dlatego skalniaków nie zakłada się przy wysokich drzewach lub krzewach, by posadzone w nim rośliny miały odpowiednią ilość wody oraz słońca,
- ze starannie wyselekcjonowanych gatunków – z reguły sięga się po rośliny na skalniak niskie, płożące i o zwartym pokroju. By ogród wyglądał pięknie i pachniał, warto sięgnąć nie tylko po rośliny wysokogórskie, ale także intensywnie i kolorowo kwitnące i wydzielające mocne zapachy,
- posadzone w odpowiednim momencie – rośliny na skalniak najlepiej sadzić wiosną (od początku maja do końca czerwca) – mają wówczas odpowiednio dużo czasu, by się przyjąć. Drugi, dobry termin to końcówka lata, gdy miną już największe upały, ale nadal panuje odpowiedni poziom wilgotności – rośliny zdążą się ukorzenić,
- zadbane – posadzenie roślin na skalniaku to dopiero początek pracy, jaką należy włożyć w to przedsięwzięcie, by ogród prezentował się perfekcyjnie. Skalniak wymaga podlewania, pielenia, nawożenia, a niektóre gatunki roślin zabezpieczenia przed zimą i przemarznięciem.
3 popularne gatunki bylin na skalniak
Jeśli chodzi o popularne gatunki bylin na skalniak, to chętnie sięga się po:
- Żagwin – pierwsza propozycja byliny na skalniak jest łatwa w uprawie i nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o warunki do wzrostu. Żagwin ogrodowy doceniany jest za piękne i długotrwałe kwitnienie na wiosnę – tworzy wówczas kobierce w wielu odcieniach fioletu i amarantu. Poza skalniakiem ten gatunek sprawdzi się doskonale także na rabatach.
- Rozchodnik – druga propozycja byliny na skalniak jest doceniana przede wszystkim za trwałość i dekoracyjność ulistnienia praktycznie przez okrągły rok. Roślina ta ma niskie wymagania, jeśli chodzi o poziom wilgotności gleby. Łatwo się ją uprawia i rozmnaża. Gatunków rozchodników jest ponad 400 – każdy na pewno znajdzie w tak szerokiej ofercie coś, co pasuje do innych roślin i bylin na skalniaku, by stworzyły spójną kompozycję. Poza skalniakiem rozchodnikiem można także obsadzać rabaty, murki i skarpy.
- Rojnik – ostatni, popularny gatunek byliny na skalniak w naszym minirankingu zamyka roślina tworząca charakterystyczne rozety w kształcie gwiazd. Ich kolory są bardzo zróżnicowane – poza zielonymi to także purpurowe, rude, brązowe czy szare, a co ciekawe na zimę są jeszcze bardziej intensywne. Rojniki, poza skalniakami, to także doskonała opcja na murki kwiatowe, rabatki (na najniższe piętro roślin) oraz pojemniki na balkonie.
Byliny na skalniak spod Krakowa
Każdego, kto szuka bylin w Krakowie lub najbliższych jego okolicach, zapraszamy do wizyty w naszym Ogrodzie Niemczewskich, zlokalizowanym w Zielonkach. Oferujemy nie tylko byliny na skalniak, ale także wiele innych gatunków roślin doniczkowych, krzewów ozdobnych, iglaków i nasion. Również doniczki spod Krakowa wchodzą w skład naszej oferty. Na miejscu gwarantujemy fachowe doradztwo, jak dbać o każdy z gatunków.