Co siejemy w marcu, a co w kwietniu? Przedstawiamy listę gatunków ozdobnych kwiatów i warzyw, które można wysiewać do gruntu już wczesną wiosną.
Co siejemy w marcu? Gatunki ozdobne
Marzec nie jest zbyt łaskawy, jeśli chodzi o warunki do wysiewu. Podczas pierwszych tygodni tej pory roku zdarzają się jeszcze przymrozki, dlatego z wielu gatunków – zamiast siania ich bezpośrednio do gruntu – przygotowuje się rozsady. Inna opcja to wysiew do tunelu foliowego lub wybór gatunków odpornych na spadki temperatur. Co siejemy w marcu? Jeśli chodzi o gatunki mrozoodporne, warto postawić na byliny. Siać do gruntu można dzwonki karpackie, orliki i astry alpejskie.
Co siejemy w marcu? Można także łubiny. Termin ich siewu z nasion to od 20 marca do 10 kwietnia, w uprawie na zielonkę po 15 kwietnia. Kwiaty, które można wysiewać do gruntu wczesną wiosną, to także jednoroczne gipsówki oraz złocienie, czyli popularne margaretki (nazywane także jastrunem). Jastrun ma bardzo niewielkie wymagania, jeśli chodzi o warunki do jego wzrostu. Można go siać, gdy nie ma już śniegu, a pierwsze kiełki pojawiają się po 10-30 dniach, gdy temperatura utrzymuje się na poziomie około 15 stopni Celsjusza lub wyższej. W przypadku gipsówki warto wiedzieć, że roślina ta mocno się rozrasta, dlatego między kolejnymi okazami dobrze jest zachować odpowiedni odstęp (około 50 centymetrów). Z gipsówki można też wcześniej przygotować rozsadę.
Co siejemy w marcu? Warzywa, które lubią zimno
Już na początku marca można zająć się wysiewem warzyw, by jak najszybciej móc mieć zdrowe, smaczne zbiory z własnego ogródka. Początek marca bywa jeszcze bardzo chłodny, zdarzają się przymrozki, dlatego można posiać nasiona warzyw, ale pod tunelami foliowymi. Co siejemy w marcu? Można np. rzodkiewkę, marchew, koper. Jeśli temperatury na zewnątrz są bardzo niskie, to poza tunelem foliowym warto postawić na dodatkową ochronę w postaci agrowłókniny, którą przykrywa się wysiane nasiona. Co siejemy w marcu do gruntu? Jeśli pogoda na to pozwala, można siać groch, bób, białą rzodkiew, pietruszkę, jarmuż. Odporne na mróz i ze zdolnością kiełkowania nawet przy bardzo niskich temperaturach są także cebula, szpinak i por.
Co siejemy w kwietniu do gruntu? Kwiaty
Kwiecień daje znacznie większe pole do popisu fanom roślin i kwiatów ozdobnych. W tym miesiącu panują dużo lepsze warunki, by wysiać bezpośrednio do gruntu przeróżne ich gatunki. Co siejemy w kwietniu? Można np. aksamitkę niską, chaber bławatek i nagietek lekarski. Również rezeda wonna, szarłat (zwisły i wiechowaty) będą wówczas idealne do wysiania. Groszek pachnący także się do tego nada – można zastosować sprytny trik i wysiewać go od kwietnia co 2 tygodnie, by wydłużyć czas kwitnienia. Co jeszcze siejemy w kwietniu? Sięgnij po powój trójbarwny, którego wysiew wprost do gruntu można rozpocząć w kwietniu i kontynuować w maju. Gatunek ten błyskawicznie rośnie i kwitnie – nawet po 3 miesiącach od wykiełkowania. Inne ozdobne pnącze – wilec – sieje się wprost do gruntu od kwietnia do maja, ale już w marcu można je posiać do uprawy doniczkowej.
Co siejemy w kwietniu? Lista warzyw
Co siejemy w kwietniu w kategorii warzyw? Jeśli pogoda w marcu nie dopisywała, to bezpośrednio do gruntu można siać groch i bób. Poza warzywami strączkowymi to także dobry moment dla cebuli, pasternaku i pietruszki korzeniowej. Co siejemy w kwietniu, ale jego drugiej połowie? Buraka ćwikłowego oraz skorzonerę. Przez cały miesiąc można także siać koper ogrodowy i pietruszkę naciową, brokuł, kalarepę, marchew i sałatę. Pod koniec miesiąca można też posiać kukurydzę cukrową i brukiew.
Nasiona dla mieszkańców Krakowa i okolic
W Ogrodzie Niemczewskich oferujemy sprzedaż nasion przeróżnych gatunków roślin i warzyw, a także kwietnej łąki i trawy. Nasiona kwietnej łąki są coraz chętniej wybierane przez naszych klientów – ich popularność rośnie, bo w przestrzeni miejskiej pojawia się coraz więcej kwietnych łąk, która pięknie wygląda i pachnie. Oferujemy wysokiej jakości mieszanki w 100% złożone z nasion wieloletnich roślin kwitnących, kwiatów, bylin i ziół, a także mieszanki antysmogowe – idealne dla Krakowian. W mieszance antysmogowej – np. marki PNOS – znajdują się jedno-, dwu- i wieloletnie kwiaty, z których można stworzyć piękne kompozycje w przestrzeni miejskiej lub przydomowej. Termin jej siewu to od kwietnia do maja. Kwiatowa łąka antysmogowa nie tylko oczyszcza powietrze, ale także obniża temperaturę w miastach i zapobiega powstawaniu wysp cieplarnianych.
Każdego, kto szuka nasion traw w Krakowie, zachęcamy do odwiedzenia nas w podkrakowskich Zielonkach. Oferujemy propozycje nasion od wiodącego polskiego producenta, czyli PNOS, a także nasiona traw od Substral i Florovit. Przydomowe trawniki najczęściej wysiewa się na wiosnę, jest jeszcze czas do około połowy kwietnia, by uzupełnić brakujące zasoby w naszym centrum ogrodniczym.