Cyprysik tępołuskowy filicoides to gatunek rośliny iglastej z rodziny cyprysowatych. Roślina ta jest niezwykle popularna w polskich ogrodach ze względu na swój estetyczny wygląd, który nadaje urok i elegancję każdej posesji.
Wygląd cyprysika filicoides
Cyprysik filicoides to karłowy krzew, który bardzo wolno rośnie. Po 10 latach powinien osiągnąć 100 centymetrów wysokości. Odmiana ta ma luźny, ale stożkowy pokrój i charakteryzuje się pędami, które przypominają liście paproci, a barwa łusek w jej przypadku jest intensywnie zielona. Wygląd pokroju, podobieństwo do paproci i mocny kolor igieł sprawiają, że roślina ta wygląda bardzo dekoracyjnie i znakomicie sprawdza się jako ozdoba każdego ogrodu.
Wymagania cyprysika tępołuskowego filicoides
Cyprysik filicoides to dość wymagająca roślina. Niestety, nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego też wymaga stanowisk, które są osłonięte przed wiatrem. Ponadto cyprysiki potrzebują do wzrostu przepuszczalnej i żyznej gleby, która przez cały czas będzie odrobinę wilgotna. Co ważne, podłoże powinno być kwaśne bądź lekko kwaśne. Roślina ta nie przepada za przeciętną glebą ogrodową – jeśli zostanie w takiej zasadzona należy liczyć się z faktem, że będzie się prezentować gorzej niż w kwaśnej ziemi.
Mniejsze znaczenie dla cyprysiku mają promienie słoneczne. Roślina ta może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w półcieniu. Należy jednak przy tym pamiętać, że jeśli cyprysik znajduje się w słonecznym miejscu, będziemy musieli zapewnić jej więcej wody. Roślina ta bardzo nie lubi przesuszania, co jest zwłaszcza istotne podczas ciepłej zimy.
Pielęgnacja cyprysika tępołuskowego filicoides
Cyprysiki filicoides w zależności od nasłonecznienia stanowiska, potrzebują dość dużo wody. Należy zadbać o to, aby ich nie przesuszać, ponieważ bardzo źle to znoszą. Ponadto co jakiś czas należy taką roślinę także nawozić preparatem do tui i cyprysów.
Przycinanie cyprysika tępołuskowego filicoides
Cyprysik ten rośnie bardzo wolno, więc nie musi być przycinany, choć można to zrobić w celach dekoracyjnych, aby utrzymać odpowiedni kształt i rozmiar rośliny. Najlepszym czasem na to jest wiosna – tuż przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu, ponieważ przycinanie pędów zachęca roślinę do szybszej produkcji nowych gałęzi.
Podczas przycinania cyprysika należy usunąć uszkodzone, chore czy suche gałęzie. Przycinając pędy można nadać roślinie pożądany kształt, np. stożka.
Gdzie sadzić cyprysik filicoides?
Cyprysik tej odmiany to roślina japońska. Z tego powodu znakomicie sprawdzi się w ogrodzie stylizowanym na typowy ogród z kraju kwitnącej wiśni. Ze względu na to, że lubi wilgoć, można go posadzić nad oczkiem wodnym. Dobrze się jednak prezentuje także na mieszanej rabacie z kolorowymi krzewami oraz bylinami. Świetnie sprawdzi się również jako element ozdoby składającej się wyłącznie z roślin iglastych. Cyprysiki filicoides znakomicie również prezentują się na wrzosowiskach czy skalniakach.
Cyprysik tępołuskowy filicoides w doniczce
Cyprysiki sprawdzą się doskonale w ogrodzie, ale można sadzić je także w doniczce i umieścić na tarasie bądź balkonie. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, żeby roślinę regularnie podlewać, ponieważ w donicy łatwiej o przesuszenie podłoża. Ponadto na dnie należy umieścić drenaż, który w razie potrzeby odizoluje nadmiar wody od korzeni. Ważne jest również to, aby sama doniczka posiadała odpływy.