Rośliny potrzebują, podobnie jak ludzie, odpowiedniej ilości wody, by prawidłowo funkcjonować. O ile w ciepłe, letnie dni wydaje się to kwestią bezsporną, o tyle w sezonie zimowym wielu miłośników roślin ogrodowych i doniczkowych zastanawia się, czy podlewać rośliny zimą, a jeśli tak, to czy należy zmienić dawkowanie wody?
Jak podlewać zimą rośliny ozdobne?
Ogrodowe rośliny ozdobne, w tym gatunki zimozielone nawet w trakcie jesieni i zimy są narażone na braki w nawodnieniu, które prowadzić do mogą do ich usychania. Chociaż większość przydomowych roślin w tym czasie przechodzi w okres „spoczynku”, niektóre z nich nadal funkcjonują. Jest to do pewnego stopnia ograniczona i spowolniona wegetacja, nadal jednak wymagająca ze strony człowieka odpowiedniego wsparcia.
Rośliny zimozielone nawet zimą, w procesie transpiracji, uwalniają zgromadzoną wodę przez aparaty szparkowe znajdujące się w ich liściach i igłach. Do takiego procesu może dochodzić w wyniku większego nasłonecznienia czy też pobudzenia aparatów przez silny wiatr. Oddana do atmosfery woda nie może zostać jednak uzupełniona naturalnie – w zmarzniętym gruncie staje się niedostępna dla systemu korzeniowego. Roślina, bez dodatkowego nawodnienia, obumrze. Jak temu zapobiec?
Znajdujące się w ogrodzie ozdobne iglaki i krzewy podlewaj przy temperaturze utrzymującej się powyżej zera, gdy jednocześnie nie występują opady śniegu (lub są bardzo skąpe). Warto także zaplanować tak zwane podlewanie przedzimowe roślin zimozielonych. Należy przeprowadzić je, gdy jesień jest wyjątkowo sucha i jeszcze przed pierwszymi mrozami. Wówczas może ono zapobiec wysychaniu liści w następnych miesiącach.
Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą?
Podobnie jak rośliny rosnące na zewnątrz, także kwiaty doniczkowe powinny w okresie jesienno – zimowym przechodzić do pewnego stopnia w stan spoczynku. Ostatecznie mniej dostępne staje się światło słoneczne, a i świeże powietrze wpuszczane jest do mieszkania rzadziej, ze względu na chłód.
Podlewania roślin doniczkowych nie można zaprzestać, należy jedynie zmienić częstotliwość tego zabiegu tak, by ulubione kwiaty nie uschły, a dały radę przewegetować najtrudniejszy okres. Jak często podlewać kwiaty doniczkowe zimą? Nawadniaj je w miarę ich potrzeb, sprawdzając wcześniej wilgotność ziemi. Częstotliwość zależy od wielkości rośliny i wielkości pojemnika w jakim jest uprawiana. Powinna być sucha, zanim podasz kolejną porcję wody! Dużo rzadziej podlewaj w tym okresie sukulenty. One siłą rzeczy potrzebują mniej wody, a zimą należy ograniczyć jej podaż do jednej porcji w miesiącu.
Nie zaleca się także nawożenia roślin doniczkowych w miesiącach jesiennych. W tym czasie pozwól kwiatom odpocząć, możesz też przenieść je do pomieszczenia, w którym będzie panowała nieco niższa temperatura, niż w pozostałej części domu. Oczywiście inne warunki musisz zapewnić gatunkom tropikalnym – przede wszystkim maksymalny dostęp naturalnego światła i wyższe temperatury powietrza. Podlewanie takich roślin można co pewien czasu uzupełnić preparatem nawożącym, najlepiej także w płynnej formie.
Warto także zaopatrzyć się w domowe nawilżacze powietrza – nie tylko przysłużą się zdrowiu domowników, ale też pozytywnie wpłyną na kondycję roślin doniczkowych w sezonie zimowym.