Sadzenie roślin cebulowych może odbywać się w kilku terminach w ciągu roku. Jedną z tych pór jest jesień. Jednak już pod koniec lata warto o tym pomyśleć. Jakie kwiaty sadzimy jesienią, aby cieszyć się ich pięknem na wiosnę? Oferta gatunków oraz odmian jest niezwykle szeroka!
Rośliny cebulowe zimujące w gruncie
Dlaczego jesienią warto sadzić rośliny cebulowe? Tego typu roślinność ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że istnieją rośliny cebulowe, których nie trzeba wykopywać na zimę. Oznacza to, że takie rośliny cebulowe zimujące w gruncie zostawia się na zimę w ogrodzie i zaczynają one rosnąć, wypuszczać liście i kwitnąć wiosną. Rośliny cebulowe, które nie trzeba wykopywać, nierzadko również zakwitają pięknie jeszcze jesienią. Tym sposobem taką roślinnością można się cieszyć zarówno w październiku, jak i właśnie kilka miesięcy później na wiosnę.
Kiedy sadzimy kwiaty cebulowe?
Zastanawiasz się, kiedy sadzimy kwiaty cebulowe? Istnieje kilka terminów, kiedy warto to zrobić. Doskonałym czasem na sadzenie takich roślin jest jesień. Warto jednak zauważyć, że jesienne prace w ogrodzie powinno się rozpocząć już w sierpniu.
Co sadzić jesienią?
Jakie kwiaty sadzimy jesienią? Już w sierpniu powinno się sadzić w ogrodzie bulwy: zimowitów jesiennych, jesiennych krokusów (warto zauważyć, że zakwitną już we wrześniu, a wiosną wytwarzają liście i kolejne bulwy). Wczesne sadzenie lubią również lilie białe. Natomiast – co sadzić już jesienią – we wrześniu czy październiku? W tym czasie powinno się pomyśleć o takich roślinach, jak: szachownice, narcyzy, krokusy, hiacynty, puszkinie, lilie, kamasje, hiacynciki, psizęby, cebulice, przebiśniegi, ranniki, kosaćce żyłkowane, szafirki czy śnieżniki i różnego typu czosnki ozdobne.
Kiedy sadzić cebulki tulipanów?
Wiele osób uwielbia tego typu rośliny i zastanawia się – kiedy sadzić cebulki tulipanów czy irysów holenderskich? Rośliny te uwielbiają jesień. Zaleca się, aby sadzić je najwcześniej w drugiej połowie września i najpóźniej w pierwszej połowie października. Specjaliści jednak zauważają, że można je sadzić dopóki ziemia nie zamarznie – dzięki temu uda im się ukorzenić wiosną.
Rośliny cebulowe a podłoże
Nie ma jednej uniwersalnej gleby dla wszystkich roślin cebulowych. Tolerują one różne miejsca. Należy jednak zaznaczyć, że nie przepadają one za glebami podmokłymi i gliniastymi. Jednym z najlepszych wyborów jest bez wątpienia gleba piaszczysto-gliniasto, która charakteryzuje się dużą przepuszczalnością oraz dużą zawartością próchnicy i pH 6,8-7,2.
Jak sadzić rośliny cebulowe?
Przed sadzeniem roślin cebulowych ważne jest to, aby przekopać glebę na około 30 centymetrów głębokości i usunąć z niej wszelkie chwasty. Następnie należy zastosować nawóz wieloskładnikowy, który będzie bogaty w potas, fosfor i azot. Warto zauważyć, że głębokość sadzenia ma znaczenie. Duże cebule (szachownice, linie czy czosnek olbrzymi) należy sadzić na głębokości 20-25 centymetrów. Narcyzy na 16-18 cm. Średnie cebule, takie jak tulipany, czosnek czy hiacynt na głębokości 12-14 cm. Zaś roślinny drobnocebulowe sadzi się na głębokości 6-10 cm. Warto pamiętać o zasadzie, że głębokość sadzenia powinna być 3 razy większa od danej cebuli czy bulwy.
Jak komponować rabaty w ogródku?
Zastanawiasz się jak zaaranżować rabaty w ogrodzie? Najlepiej w centralnej części bądź jako tło umieścić wysokie rośliny, takie jak czosnek olbrzymi czy szachownicę cesarską lub perską. Na niższym piętrze mogą znaleźć się narcyzy i tulipany. Zaś na obrzeżach rabaty, takie rośliny jak szafirek. Między tulipanami i narcyzami lub w większych grupach na obrzeżach można posadzić również niewielkie śnieżniki czy cebulice. Z kolei krokusy wspaniale prezentują się w trawniku.