Jałowiec płożący Blue Forest to bardzo ciekawie wyglądająca roślina, ponieważ posiada sterczące pionowo ku górze szafirowe pędy, przypominające grube dywany. Jałowce to bardzo lubiane ozdoby ogrodowe, zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych ogrodników – są one cenione nie tylko przez ich wygląd, ale także dużą odporność na suszę, ostre słońce i jałowe podłoże. Jałowce stanowią znakomitą alternatywę dla miejsc trudnych, np. zacienionych i z kwaśnym podłożem, ale sprawdzą się również znakomicie jako uzupełnienie wszelkich rabat.
Wygląd jałowca płożącego Blue Forest
Blue Forest to niski krzew zimozielony. Jego wzrost jest bardzo wolny – w wieku 10 lat jego wysokość wynosi około 30 centymetrów, a szerokość 1 metr. Odmiana ta wyróżnia się ze względu na sterczące pionowo pędy, które tworzą gruby i gęsty dywan z igieł. Same igły są krótkie, mają kolor srebrzystozielony, a zimą przybierają delikatny odcień fioletu.
Uprawa i stanowisko Blue Forest
Jałowiec płożący tej odmiany, choć radzi sobie dobrze w niesprzyjających warunkach, preferuje stanowiska słoneczne, gorące i suche. Nie przepada za zbyt dużą wilgotnością powietrza.
Blue Forest dobrze rośnie na niemal każdym podłożu, jedynie mokra i ciężka gleba nie jest dla niego odpowiednia. Najlepiej czuje się na jałowych, piaszczystych, przepuszczalnych, a nawet skalistych obszarach. Roślina ta jest bardzo tolerancyjna, jeśli chodzi o pH stanowiska, preferuje jednak ziemię o lekko kwaśnym bądź kwaśnym odczynie.
Sadzonki jałowca Blue Forest należy ściółkować przy pomocy kory, ponieważ nie lubią ona bliskości innych roślin. Należy także systematycznie pielić rabatę, ponieważ jałowiec źle rośnie w zachwaszczonych miejscach. Nawet bliska obecność trawy może wpłynąć negatywnie na jego wzrost.
Jeśli chodzi o uprawę, jałowiec płożący Blue Forest nie ma dużych wymagań i zwykle nie sprawia kłopotów. Jest to odmiana bardzo odporna na choroby i szkodniki. Osłabić ją może jednak nadmierne podlewanie i nawożenie. Starszych roślin, ze względu na płytki system korzeniowy, nie poleca się przesadzać. Natomiast roślina ta dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, czyli typowe warunki miejskie. Z tego powodu jałowiec można sadzić na terenach przemysłowych. Co ważne, Blue Forest jest mrozoodporny i całkowicie toleruje polskie zimy.
Zastosowanie jałowca Blue Forest
Jałowiec Blue Forest to bardzo ciekawa roślina. Jest ona niewielka i różni się od większości jałowców płożących inną formą pokroju. Jej piękne pędy w kolorze srebrno-lazurowym wyglądają bardzo estetycznie i wspaniale się prezentują na skalniakach oraz wrzosowiskach. Blue Forest to idealna roślina dla osób, które lubią łączyć w swoich ogrodach nietypowe rozwiązania kolorystyczne. Igły jałowca najlepiej prezentują się z białymi kwiatami. Można je sadzić zarówno na skalniakach, jak i jako dywan i w większej grupie, np. pod brzozami. Ogrodnicy zalecają sadzić jałowca również na wrzosowiskach i skarpach. Blue Forest fantastycznie prezentuje się także w ogrodach żwirowych i na tle kamieni czy skał.