Jałowiec płożący Glauca to piękna, niska roślina, której igły mają ciekawy niebieskoszary odcień. Jest ona uwielbiana przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem, ponieważ jałowiec jest dość łatwy w uprawie, nie ma wygórowanych wymagań i jest odporny na wiele szkodliwych czynników. Glauca znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa, gdyż bardzo szybko zarasta wybrany obszar.
Wygląd jałowca Glauca
Jałowce należące do grupy Glauca charakteryzują się dość płaską formą. Rośliny te są bardzo cenione za swoje ciekawe właściwości. Przede wszystkim są one łatwe w uprawie i odporne. Są to rośliny szybko rosnące, w wieku 10 lat powinny osiągnąć 3 metry szerokości – nie trzeba więc zbyt długo czekać, aby Glauca stworzyła zwarte powierzchnie. Równocześnie jałowic ten jest bardzo niski, bo osiąga zaledwie 10 centymetrów wysokości. W przypadku tej rośliny niezwykle ciekawe są pędy, które są pokryte niebieskozielonymi igłami, które wyginają się ku górze na końcach.
Uprawa i stanowisko jałowca Glauca
Jałowiec płożący Glauca to roślina, która preferuje stanowiska nasłonecznione. Najlepiej rośnie przy bezpośrednim kontakcie z promieniami słonecznymi, w klimacie gorącym oraz suchym. Jałowiec nie lubi za to miejsc cienistych i o dużej wilgotności – zarówno w powietrzu, jak i w glebie.
Jałowce rosną doskonale niemal w każdym rodzaju podłoża, jednak nie przepadają ona za ciężką i mokrą glebą – należy więc jej unikać w przypadku tych roślin. Zdecydowanie wolą przepuszczalne, jałowe i piaszczyste obszary. Dobrze rosną nawet na skalistym podłożu. Jałowiec jest bardzo tolerancyjny, jeśli chodzi o pH gleby, ale najlepiej radzi się w miejscu o kwaśnym bądź lekko kwaśnym odczynie.
W przypadku sadzonek należy zastosować ściółkowanie, ponieważ nie lubią rosnąć obok innych roślin. Z tego powodu trzeba regularnie dbać o ich okolicę – aby nie dosięgnęły ich żadne chwasty, a nawet trawnik, inaczej Glauca będzie słabiej rosnąć.
Co do uprawy – jałowiec jest rośliną o niewielkich wymaganiach, zwykle nie sprawia kłopotów. Jest wyjątkowo odporny na choroby i szkodniki. Źle znosi wyłącznie nadmierne podlewanie oraz nawożenie, wtedy pogarsza się kondycja rośliny. Co ważne, ze względu na to, że system korzeniowy jałowców jest płytki, nie należy przesadzać starszych roślin.
Glauca jest ceniona również za to, że bardzo dobrze znosi miejskie warunki oraz zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu chętnie sadzi się ją na terenach przemysłowych. Warto również zaznaczyć, że roślina ta jest mrozoodporna i dobrze radzi sobie zimą.
Gdzie warto zastosować jałowiec Glauca?
Jałowiec Glauca doskonale sprawdzi się na skarpach, nasypach i tam, gdzie teren jest wyraźnie pochylony. Roślina ta charakteryzuje się szybkim wzrostem, powinno się więc ją sadzić w miejscach, w których będzie miała sporo przestrzeni. Co ciekawe, jałowiec zadarnia teren i chroni glebę przed erozją. Warto posadzić tę roślinę tam, gdzie istnieje ryzyko osypywania się ziemi.
Jałowiec Glauca to także znakomita alternatywa dla trawy – bardzo szybko i skutecznie zarasta duży teren. Ponadto pięknie się prezentuje na skalniakach i wrzosowiskach.