Wyjaśniamy od czego rozpocząć prace w ogrodzie po zimie, aby rośliny i trawnik były odpowiednio zadbane i znów rosły pięknie od wiosny. Jak pielęgnować ogród po zimie i co z trawnikiem po zimie?
Kalendarz prac ogrodniczych
Istnieje mnóstwo prac ogrodowych, które należy wykonywać w odpowiednim czasie w roku. To właśnie kalendarz prac ogrodniczych podpowiada nam, co powinno się zrobić danego miesiąca. Co ważne, różne działania w ogrodzie wykonuje się przez cały rok, także w styczniu czy w grudniu. Natomiast na roślinach należy skupić się dopiero po zimie. To właśnie prace ogrodnicze w marcu polegają na zadbaniu o rośliny i trawnik.
Pierwsze prace w ogrodzie po zimie
Prace ogrodnicze w marcu to pierwsze prace w ogrodzie po zimie, które polegają na zadbaniu o rośliny i trawę. Na pierwsze czynności w ogródku powinno się przeznaczyć słoneczny i najlepiej bezwietrzny dzień. Ponadto należy koniecznie zabrać ze sobą kilka narzędzi, takich jak: sekator, grabie, worek na śmieci oraz rękawiczki ochronne.
Jak zadbać o ogród po zimie?
Wiosną należy wykonać wiele zróżnicowanych prac, do których należą między innymi:
Zdjęcie okryć zimowych z roślin
To właśnie w marcu należy pozbyć się zimowych okryć, które podczas najzimniejszych dni w roku chroniły nasze rośliny przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Wiosną na roślinach pojawiają się pierwsze pędy i pąki. W marcu należy jednak odkryć tylko te rośliny, które są dość odporne na ewentualne przymrozki, takie jak barwinki, rośliny cebulowe i byliny. Z kolei delikatne rośliny powinny zostać jeszcze zakryte, inaczej ich pędy zamarzną. W tym czasie należy również rozgarniać kopczyki znajdujące się wokół krzewów – dzięki czemu ziemia szybko rozmarznie i krzewy będą mogły pobierać z niej wodę. W przypadku róż najlepiej zostawić okrycia do kwietnia.
Uwaga na przymrozki
Na początku wiosny zdarzają nagłe przymrozki. Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować ogród po zimie, koniecznie przygotuj specjalne płachty z agrowłókniny i sprawdzaj regularnie temperaturę. W przypadku temperatur poniżej zera, należy takie płachty narzucić na rabaty bylinowe, róże, a także krzewy hortensji, zwłaszcza wtedy, kiedy rośliny te posiadają już pąki. Przymrozki stanowią również niebezpieczeństwo dla drzew owocowych, na pniach mogą pojawić się uszkodzenia, dlatego wcześniej należy pobielić je wapnem, aby temu zapobiec. Co ważne, czynność tą należy wykonać już w styczniu, ale jeśli deszcz zmył wapno z kory, należy to powtórzyć w marcu.
Przycinanie drzew i krzewów
Jak zadbać o ogród po zimie? Do niezbędny prac należy oczywiście przycinanie przed rozwojem pąków. W trakcie przycinania należy również usuwać suche czy złamane gałęzie. Dzięki cięciu roślina szybciej rośnie.
Rozmnażanie bylin
Jeśli dana roślina posiada już widoczne pąki, można ją rozmnożyć. W ten sposób będzie więcej bylin w ogrodzie, ponadto odmłodzimy nasze rośliny. Po roku lub dwóch latach byliny zazwyczaj wyglądają gorzej, aby zachować piękny i świeży wygląd należy, najlepiej, co roku rozmnażać rośliny (te które kwitną latem lub jesienią: astry czy dzwonki).
Nawożenie
W marcu należy również założyć nowe rabaty i wzbogacić je odpowiednim nawozem. Nawozić powinno się także rośliny cebulowe, ponieważ za niedługo zakwitną, do takich roślin zaliczamy hiacynty czy tulipany. Dzięki nawozom roślin zdecydowanie lepiej rosną i posiadają większe kwiaty. Warto zauważyć, że cebulki nawozić się w połowie marca i w kwietniu – dwa razy – bądź raz nawozem wolno działającym.
Jak zadbać o trawnik po zimie?
Co z trawnikiem po zimie? Jak zadbać o trawnik po zimie? Kiedy stopnieje śnieg należy usunąć wszelkie śmieci, liście, patyki i suchą trawę. Trawnik należy również grabić za pomocą lekkich grabi.
Meble ogrodowe i oczko wodne
Marzec to również idealny czas na porządki w oczku wodnym oraz mycie mebli ogrodowych. Z oczka powinno się usunąć wszelkie patyki, liście i śmieci (w innym wypadku pojawiłyby się glony, które znacznie by pogorszyły warunki dla roślin i zwierząt żyjących w wodzie). Z kolei meble należy wyczyścić za pomocą łagodnych detergentów, natomiast silne zabrudzenia można usunąć wodą pod ciśnieniem. Do mebli z wikliny można użyć małą szczoteczkę, a po wyczyszczeniu drewnianych krzeseł i stołu z brudu należy zaimpregnować powierzchnię specjalnymi olejami. Wiosna to również idealny czas na sprzątanie ścieżek, ale i tarasu oraz podjazdu. Po zimie powinno się także wyczyścić rynny z liści i śmieci, które blokują przepływ wody, ponieważ niedziałające właściwie rynny mogą przyczynić się do uszkodzenia elewacji.