Powoli kończy się już zima i nadchodzi wiosna, to więc najlepsza pora na zastanowienie się nad tym, co warto posadzić wkrótce w ogrodzie.
Co robić wiosną w ogrodzie?
Wiosna to znakomity czas na sadzenie większości roślin owocowych oraz ozdobnych, a także i gatunków mniej odpornych na mróz. Tuż przed nową porą roku warto przemyśleć dobrze swoje plany dotyczące aranżacji rabat, zakładania nowych upraw czy zmian w architekturze ogrodowej.
Co powinno się robić w marcu w ogrodzie?
Już w marcu należy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie. To najwyższa pora na grabienie trawnika, przycinanie suchych i połamanych gałęzi czy opryskiwanie drzew. To także znakomity czas na sadzenie bylin oraz krzewów ozdobnych, takich jak jeżyny czy maliny. Głównie powinno się jednak skupić na przygotowaniu ziemi do kolejnych miesięcy, należy więc spulchniać ziemię, stosować nawozy, a po mrozach zdjąć ochronne warstwy z roślin cebulowych. W marcu może być jeszcze dosyć chłodno, zwłaszcza w nocy. Wtedy też mogą występować przymrozki. Wysiew lepiej zostawić na kwiecień, jednak w marcu można pomyśleć o kwiatach odpornych na mróz, takich jak mak polny, chaber, nagietek, ślazówka czy maczek kalifornijski.
Co sadzić w kwietniu?
Kwiecień to znakomity czas na intensywne sadzenie i wysiew. W tym miesiącu można zacząć od krzewów kwitnących. Do 15.04 warto posadzić piwonię, magnolię drzewiastą, bluszcz, a także krzewy owocowe – wtedy przyjmują się najlepiej. W tym miesiącu należy również posadzić inne rośliny, takie jak krzewy iglaste. Co ważne, można je również sadzić w maju. Najlepszym czasem w ich przypadku jest jednak koniec kwietnia. Pod koniec kwietnia powinno się posadzić także różanecznik. Kwiecień to również znakomity czas na sadzenie śliw, jabłoni, wiśni i brzoskwiń, ale i wrzosów oraz bylin. W kwietniu już można wysiewać kwiaty prosto do gruntu, takie jak: maciejki, chabry bławatki, słoneczniki, nagietki, kocanki, kosmosy, aksamitki, ślazówki, nasturcje, fasole ozdobne, suchliny różowe. Pod koniec miesiąca można również posadzić cebule krokosmii, mieczyków czy acidantery dwubarwnej. W tym miesiącu rozpoczyna się również uprawa roślin jadalnych. Można siać prosto do gruntu zioła i warzywa. Na początku kwietnia warto zdecydować się na zioła, które są odporne na chłody, czyli kolendrę, koper, pietruszkę, kminek czy szczypiorek. Przez pierwsze dwa tygodnie powinno się również sadzić groch, pasternak, bób, pietruszkę korzeniową, cebulę i szpinak. Natomiast w drugiej połowie miesiąca można zasiać skorzonerę, buraka ćwikłowego czy szczaw. Z kolei przez cały miesiąc można spokojnie siać marchew, rzodkiewkę oraz czosnek. W kwietniu można również rozsadzić ziemniaki.
Jakie rośliny powinny znaleźć się w maju w ogrodzie?
Końcówka maja to doskonała pora na sadzenie pomidorów. Z kolei w połowie miesiąca sadzi się groszek pachnący. Maj to idealny czas również na kapustę jesienną, brokuł, sałatę, cebulę dymkę, brukiew czy buraki. Można się także zdecydować na nieodporne na chłody fasolę zieloną, kukurydzę, dynię, cukinię, paprykę słodką i papryczki chilli, ogórki, bakłażany i melony. Co do owoców – sadzi się i pielęgnuje żurawinę, borówki, a także truskawki. W maju sadzi się również kwiaty, takie jak astry chińskie, begonie, słoneczniki itd.