Podczas zakładania ogrodu powinniśmy zastanawiać się nie tylko nad jego estetyką, ale i funkcjonalnością. Ponadto powinniśmy stworzyć idealne warunki dla roślin, które obejmują nie tylko ekspozycję na światło słoneczne, odpowiednią odległość od innych roślin, ale i rodzaj ziemi ogrodowej.
Rośliny a wybór ziemi
Każda roślina ma inne wymagania odnośnie tego ile potrzebuje światła słonecznego, wody czy przestrzeni do optymalnego funkcjonowania. Wśród wymagań znajduje się również rodzaj ziemi ogrodowej. Prezentujemy najważniejsze informacje na temat podstawowych typów podłoża oraz ich składu. W dużym stopniu to właśnie od gleby zależy, czy roślina będzie zdrowo rosnąć i kwitnąć.
Idealna ziemia ogrodowa
Czy istnieje idealna ziemia ogrodowa? Znakomite właściwości posiada podłoże uniwersalne, które sprawdzi się wręcz znakomicie w przypadku wielu roślin, bez względu na to, czy je posadzimy w ogrodzie czy w doniczce na werandzie lub w domu na parapecie. Taka gleba ma odczyn obojętny. Jednak niektóre gatunki wymagają ziemi o odczynie kwaśnym (wrzos, magnolia czy sosna), a inne wolą rosnąć na glebie wapiennej (bukszpan, czarny bez, juka ogrodowa). Odpowiednio użyźniona oraz spulchniona ziemia ogrodowa sprawia, że zasadzone rośliny prawidłowo się rozwijają, rosną, kwitną i wydają owoce. Bardzo istotna jest również ilość próchnicy w glebie. Powinno jej być jak najwięcej, im ziemia ma więcej próchnicy, tym lepsza jakość, ale i struktura. Kiedy już wybierzemy najlepszy typ gleby dla naszych roślin musimy pamiętać o regularnym nawożeniu jej, czyli dbaniu o to, by była bogata w cenne składniki odżywcze. Już podczas wyboru roślin do ogrodu czy doniczki powinniśmy dowiedzieć się w jakim okresie roku i jak często nawozić dane kwiaty.
Rodzaje gleby ogrodowej
Ziemia ogrodowa może zostać przez nas zakupiona, albo utworzona z kilku zmieszanych ze sobą gleb i składników, takich jak piasek, torf, kreda, ziemia kompostowa, liściowa, wrzosowa czy darniowa.
Torf
Ziemia ta występuje w trzech typach, które posiadają różny skład, gdyż powstały w innych warunkach. Torf niski powstaje w wysychających zbiornikach lub w zagłębieniach terenu i dzięki temu posiada najwięcej składników odżywczych. Właśnie dlatego często jest stosowany jako dodatek do ogrodowych gleb. Torf przejściowy powstaje pod wpływem opadów deszczu, ale dociera do niego pewna ilość powietrza. Torf wysoki również powstaje z opadów, ale dostaje się do niego mniejsza ilość powietrza niż do typu przejściowego. Jest bardzo ubogi w składniki mineralne i ma odczyn kwasowy.
Piasek, kora oraz kreda
Piasek jest bardzo przepuszczalny, dodaje się go po to, aby nieco rozluźnić glebę i zwiększyć jej przepuszczalność. Kora to znakomity składnik kompostu. Może wzbogacić wiele mieszanek ziem w cenną próchnicę. Ponadto stanowi również świetny dodatek do nawozów azotowych. Natomiast dzięki kredzie możemy zwiększyć ilość wapna w podłożu.
Ziemia kompostowa
To ziemia, która jest bardzo często stosowana jako podłoże do uprawy roślin ozdobnych bądź jeden ze składników ziem ogrodowych. Ma zróżnicowany skład, zawiera dużą ilość próchnicy, dzięki czemu znakomicie odżywia rośliny i poprawia strukturę ziemi oraz zwiększa jej zdolność do zatrzymywania wody. Wykorzystuje się ją w przypadku trawy, krzewów i drzew.
Ziemia wrzosowa
Lekka ziemia, która jest pozyskiwana na polach wrzosowych. Ma odczyn silnie kwaśny. Ziemia wrzosowa powstaje z zbutwiałych roślin, w tym pędów wrzosów, które rosną na danym terenie. Zwykle dodaje się ją do ziemi ogrodniczej razem z torfem i ziemią liściową. To najlepszy wybór dla wrzosów, azalii, hortensji czy różanecznika.
Ziemia liściowa
To ziemia, która powstaje przez przekompostowanie liści. Najlepszy rodzaj tej gleby powstaje z liści leszczyny, klonów, lip i topoli. Jest bardzo bogata w składniki odżywcze i jest stosowana do mieszanek ziem ogrodowych.
Ziemia darniowa
Otrzymujemy ją przez przekompostowanie darni. Powstaje z gleby o silnej kwasowości, więc należy do niej dodać nieco nawozu wapniowego, aby zobojętnić odczyn.
Ziemia uniwersalna
Gleba uniwersalna to gotowa mieszanka ziemi, która posiada zbalansowane właściwości mineralne oraz obojętny odczyn. To znakomite rozwiązanie dla początkujących miłośników ogrodnictwa. Dzięki zastosowanie takiej ziemi istnieje nieduże ryzyko, że zrobimy „krzywdę” naszym roślinom, nadal musimy jednak uważać podczas np. podlewania.