Grudzień to czas, gdy wielu z nas rozpoczyna poszukiwania idealnego drzewka świątecznego. Niektórzy preferują żywą choinkę, inni z kolei wolą sztuczny wariant. Tak więc, jaką choinkę kupić na święta? Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w szkółce krzewów i drzewek lub markecie? Sprawdźmy.
Żywa choinka na święta — jodła, sosna, a może świerk?
Jeśli chodzi o żywe choinki świąteczne, od lat dużym zainteresowaniem cieszą się:
- jodła kaukaska,
- sosna pospolita,
- świerk (pospolity i kłujący).
Które z drzewek idealnie sprawdzi się w okresie Świąt Bożego Narodzenia i później? Każde ma swoje wady i zalety. Hitem ostatnich lat jest bez wątpienia wytrzymała i atrakcyjna jodła kaukaska (inaczej jodła normandzka), która nie gubi igieł nawet przez 2 miesiące, ale niestety nie pachnie.
Sosna pospolita również nadaje się na drzewko bożonarodzeniowe, choć nie cieszy się taką sympatią jak jodła i świerk (prawdopodobnie ze względu na dość rzadką, często ażurową koronę). Dzięki sztywnym gałązkom sosna bardzo dobrze utrzymuje cięższe ozdoby i wydziela piękną, intensywną woń, szczególnie gdy poruszymy drzewkiem. Warto wspomnieć, że sosna jest bardzo przystępna cenowo.
Świerk pospolity i kłujący to chętnie wybierane drzewka choinkowe. Nie bez przyczyny, gdyż mają stożkowaty pokrój i roztaczają przyjemny, żywiczny zapach. Jednak warto mieć świadomość, że świerk pospolity po kilku tygodniach od ścięcia i postawienia w domu sukcesywnie gubi igły (świerk kłujący prezentuje się estetycznie nieco dłużej).
Na co zwrócić uwagę przy zakupie żywej choinki?
Jeśli chcemy, by żywa choinka zdobiła nasz dom jak najdłużej, warto wybrać dopiero co ścięte drzewko, które ma intensywnie zielone i błyszczące igły. Zwróćmy uwagę, czy dany okaz ma elastyczne gałązki (powinny zachowywać formę przy delikatnym odgięciu). To sygnał, iż choinka jest wciąż świeża. Nie bez znaczenia jest też kształt drzewka na święta. Roślinna powinna cechować się regularnie, gęsto rozmieszczonymi gałęziami. Unikajmy choinek, które mają nadłamane gałązki, bardzo długi wierzchołek, czy zrudziałe igły. Dobrą alternatywą może też okazać się choinka w doniczce, którą po świętach można wsadzić do ogródka.
Pamiętajmy, żywa choinka powinna pochodzić z legalnej wycinki lub hodowli. Jeśli chcemy się upewnić, że drzewko iglaste zostało pozyskane zgodnie z prawem, zawsze możemy zapytać sprzedawcę o stosowne dokumenty.
Sztuczne drzewko świąteczne
Sztuczna choinka co prawda nie gubi igieł i może być wykorzystywana w kolejnych latach, jednak w opinii wielu osób nie stwarza tego świątecznego klimatu, co żywe drzewko świerkowe, jodłowe, czy sosnowe. W przypadku choinki z tworzywa sztucznego nie możemy też cieszyć się naturalnym zapachem igliwia. Plusem tego rozwiązania jest natomiast możliwość zakupu drzewka w dowolnym kolorze, wysokości i gęstości. Każdy więc musi sam przeanalizować plusy i minusy obu opcji.
Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom w waszym domu zagości wymarzona choinka, która zostanie pięknie przystrojona z pomocą wszystkich domowników.