Bożonarodzeniowe drzewko jest w większości polskich domów obowiązkowym elementem dekoracyjnym w okresie świątecznym i noworocznym. Ozdobione kolorowymi lampkami, bombkami i lśniącymi łańcuchami staje się wyjątkowym symbolem. Co jednak zrobić z choinką po świętach? Sprawdź nasz poradnik!
Jaka choinka na święta?
O tym, co stanie się w przyszłości z Twoim drzewkiem decydujesz już w momencie wyboru choinki na święta. Jeżeli chcesz uświetnić okres świąteczny naturalną ozdobą, masz dwie możliwości, czyli zakup drzewka w doniczce oraz ciętego.
W przypadku żywej choinki w donicy warto dbać o nią w domu tak, by wiosną móc bez problemu przesadzić ją do gruntu. To oznacza, że po świętach takie drzewko warto już „rozebrać” z wszelkich ozdób, by nie obciążać gałązek. Nie warto podlewać choinki zbyt intensywnie – o zasadach podlewania roślin w sezonie zimowym przeczytasz w naszym artykule: https://niemczewscy.pl/czy-podlewac-rosliny-zima/. Kiedy sadzić choinkę po świętach? Zabieg ten zaplanuj na przełom kwietnia i maja.
Co zrobić z choinką po świętach?
Cięta, naturalna choinka po kilkunastu dniach zaczyna niestety obumierać. W wielu przypadkach ogołocone z igieł drzewko trafia po prostu do śmietnika. Istnieje jednak kilka alternatywnych sposobów na zagospodarowanie pozostałości po świątecznej choince.
Pierwszym sposobem na ekologiczne pozbycie się drzewka bożonarodzeniowego będzie jego kompostowanie. Coraz więcej osób decyduje się na trzymanie kompostownika nawet w bloku – przechowując odpowiedni pojemnik na balkonie. Choinka, po podzieleniu jej na mniejsze elementy, może być układana warstwowo, wzbogacając materiał organiczny.
Właściciele domów jednorodzinnych czy działek rekreacyjnych mogą choinkę pociąć na mniejsze części, a następnie, ułożone w stosik, pozostawić w zacisznym miejscu ogrodu. W ten sposób tworzy się naturalne i bezpieczne schronienia dla owadów oraz małych zwierząt. Nawet, jeśli nie zagospodarują one drzewka w ten sposób, gałązki i igły samodzielnie rozłożą się z czasem lub staną się pożywieniem dla dzikich zwierząt.
Pamiętaj też, że choinka może zostać potraktowana jako materiał opałowy. Przed wrzuceniem fragmentów do ognia upewnij się tylko, że nie znajdują się na nich żadne pozostałości ozdób – w tym przede wszystkim tych foliowych. Nawet niewielka ilość lamety czy podobnych dekoracji z tworzyw sztucznych może stać się trująca i pozostawiać przykry zapach po spaleniu.
Gdzie oddać choinkę po świętach?
Powyższe pomysły Ci nie odpowiadają? Swoje drzewko możesz po świętach oddać bezpłatnie w punkcie zbiórki odpadów. W niektórych miejscowościach, głównie tych mniejszych, gminy organizują niekiedy publiczny odbiór drzewek – zwykle informując o tym fakcie z odpowiednim wyprzedzeniem.
Warto również sprawdzić stronę internetową ogrodu zoologicznego mieszczącego się w pobliżu. O oddawaniu choinek do zoo mówi się coraz częściej, lepiej jednak wcześniej upewnić się, czy wybrany ogród faktycznie prowadzi tego rodzaju akcje w okresie poświątecznym.