Grządki podwyższone pozwalają cieszyć się pysznym smakiem samodzielnie wyhodowanych warzyw. Są bardzo popularne w Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach podwyższone grządki warzywne cieszą się dużym zainteresowaniem również i w Polsce. Idealnie sprawdzają się u osób, które mogą uprawiać rośliny jadalne jedynie na mocno ograniczonej przestrzeni, czy też mają podmokłą lub wyjałowioną glebę w ogrodzie.
Podwyższone grządki warzywne krok po kroku
Warzywnik należy wykonać w dobrze nasłonecznionej części ogrodu lub balkonu. Podwyższone grządki powinny mieć około 50 cm wysokości, optymalna szerokość to z kolei 120-150 cm, a długość maksymalnie do 5 m. Ich wykonanie należy zacząć od złączenia odpowiednio przyciętych listew drewnianych umieszczonych w narożnikach za pomocą wkrętów/gwoździ. Świetnie sprawdzą się listwy z dębu, który jest bardzo trwałym materiałem (deski sosnowe, mimo że znacznie tańsze, posłużą nam maksymalnie 3 sezony).
Następnie należy zakopać listwy na tyle głęboko, aby skrzynia dobrze osiadła na gruncie. Na dnie skrzyni warto ułożyć specjalną siatkę przeciw kretom, potem wyłożyć grubsze gałązki, trociny i przekompostowany obornik. W ten sposób powstaje tzw. warstwa drenażowa. Następnie dodajemy suche liście, skoszoną trawę i ziemię gruntową podlaną gnojownicą. W ostatnim kroku trzeba zasypać wszystko ziemią ogrodową i żyzne podłoże do sadzenia roślin gotowe.
Warto wspomnieć, że podwyższony warzywnik nie musi być wykonany koniecznie z drewna. Cześć osób używa w tym celu cegieł lub prefabrykantów z betonu, które są najtrwalszym rozwiązaniem. Jeszcze inna opcja to wymurowanie warzywnika z kamieni.
Zalety podwyższonego warzywnika
Kto powinien wykonać podwyższone grządki warzywne? To świetne rozwiązanie w przypadku seniorów i osób, które nie mogą się schylać. Dzięki wyższym grządkom nie musisz martwić się o ewentualny ból pleców. Dbanie o warzywa w podwyższonym warzywniku jest łatwiejsze i wygodniejsze. To doskonały sposób na zabezpieczenie plonów przed ślimakami. Co więcej, drewniane skrzynie ustawione bezpośrednio na gruncie pozwalają lepiej kontrolować stan wilgotności podłoża.
Czym nawozić grządki? Nawozy naturalne do warzyw
Wielu początkujących miłośników ogrodnictwa zastanawia się, czym nawozić warzywnik? Przede wszystkim warto sięgać po nawozy naturalne do warzyw, takie jak np. obornik, który jest cennym źródłem materii organicznej. Sporo osób stosuje naprzemiennie nawozy organiczne z nawozami mineralnymi, aby uzupełnić powstałe niedobory pierwiastków.
Podsumowując, zrobienie podwyższonego warzywniaka nie jest trudnym zadaniem, choć wymaga nieco cierpliwości i wolnego czasu. Jednak satysfakcja ze zbioru samodzielnie zasianych warzyw jest warta każdego wysiłku.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu Klientów, którzy chcą nawozić uprawiane warzywa w zdrowy i bezpieczny sposób. Oferowane nawozy do warzyw zapewniają prawidłowy rozwój i pozwalają cieszyć się bujnymi plonami.