Dzięki nawozom poprawia się struktura gleby, rośliny łatwiej przyswajają cenne składniki pokarmowe, plony są obfitsze. Wiele osób nie wie, w co zainwestować – nawozy naturalne, czy sztuczne? Oto krótka charakterystyka obu rodzajów nawozów, z którą warto się zapoznać.
Czym cechują się nawozy sztuczne? Wady i zalety stosowania
Nawozy sztuczne (inaczej mineralne) są produkowane na bazie substancji chemicznych, a nie organicznych. Dzięki mocno skoncentrowanym składnikom odżywczym działają szybciej i efektywniej, niż naturalne nawozy. Mogą występować w formie granulatu, proszku lub płynu.
Na rynku dostępne są nawozy sztuczne jednoskładnikowe, które uzupełniają niedobory danego składnika u rośliny (np. azot, fosfor, potas) oraz nawozy sztuczne wieloskładnikowe – zawierają dwa lub więcej podstawowych składników, cechują się szerokim spektrum działania. Umiejętne używanie nawozów sztucznych zwiększa plony i usprawnia uprawę. Warto jednak mieć świadomość, że tego typu produkty prowadzą do dość szybkiego wyjaławiania gleby. Dlatego po latach sztucznego nawożenia ziemia jest nieurodzajna. Jak rozwiązać ten problem? Najlepszym wyjściem jest stosowanie nawozów sztucznych wraz z kompostem lub obornikiem, dzięki czemu zwiększy się zawartość próchnicy w glebie.
Czym cechują się nawozy sztuczne? Wady i zalety stosowania
Do najpopularniejszych nawozów naturalnych zaliczamy obornik, kompost, pomiot ptasi, gnojówkę (naturalny azot dla roślin). Dużą popularnością cieszy się też biohumus otrzymywany z odchodów dżdżownic kalifornijskich, który zawiera bogatą florę bakteryjną (doskonale sprawdza się jako nawóz do warzywniaka).
Naturalne nawozy powstają z substancji roślinnych lub odchodów zwierząt gospodarskich. Są bogate w materię organiczną i nie szkodzą środowisku. Jakie są pozostałe główne zalety? Nawozy pochodzenia naturalnego zwiększają pojemność powietrzną gleby, wspomagają rozwój roślin i wzbogacają ziemię w pożyteczną próchnicę. Nie wpływają niekorzystnie na strukturę roślin, nie zanieczyszczają gleby szkodliwymi związkami pochodzenia syntetycznego i są bezpieczne w użytkowaniu. Jaka jest największa wada nawozów naturalnych? Nie działają tak szybko, jak nawozy sztuczne, należy poczekać na efekty, dlatego w niektórych przypadkach lepszym wyjściem może okazać się zastosowanie nawozów mineralnych.
Podsumowując, co jest więc lepsze – nawóz naturalny, czy nawóz mineralny? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, każdy z tych produktów ma swoje plusy i minusy. Warto więc stosować różne rodzaje nawozów, w zależności od potrzeb, tak, aby zapewnić roślinom niezbędne makro- i mikroelementy oraz zadbać o odpowiedni poziom próchnicy w glebie.
Jeśli mieszkają Państwo w stolicy Małopolski lub okolicach i chcą kupić wydajne, szybko działające nawozy (Kraków), zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu. Oferujemy szeroki wybór nawozów do roślin ogrodowych, balkonowych i domowych.